تحلیل یک پیشکسوت شاخص رسانه ای:

خودروهای کارکنان و ارباب رجوعان ادارات کل، مرکز مازندران را قفل کرده است

اینک پس از گذشت یکی دو دهه از آن روزها ، با افزایش خودروها ، علی رغم  اینکه بسیاری از خیابان ها و معابر و میادین تعریض و در مراکز شهر پارکینگ های زیادی ایجاد شده و بسیاری از ادارات دارای پارکینگ اختصاصی هستند اما همچنان هر روز بر ازدحام و تردد خودروها در مرکز شهر ساری ، بویژه بازار و اطراف ادارات افزوده می شود

به گزارش راه شلمچه، در سال های نه چندان دور اگر راننده ای بطور سهوی و یا از روی ناچاری در خیابان پارک ممنوع یا مطلقا ممنوع خودرویش را پارک می کرد"سوژه " عکاس خبری ستون بدون شرح روزنامه می شد زیرا شکار چنین تخلف آشکار بسیار کم و یا به ندرت پیش می آمد.


اما اینک پس از گذشت یکی دو دهه از آن روزها ، با افزایش خودروها ، علیرغم  اینکه بسیاری از خیابان ها و معابر و میادین تعریض و در مراکز شهر پارکینگ های زیادی ایجاد شده و بسیاری از ادارات دارای پارکینگ اختصاصی هستند اما همچنان هر روز بر ازدحام و تردد خودروها در مرکز شهر ساری ، بویژه بازار و اطراف ادارات افزوده می شود.


در گذشته نه چندان دور به جای ترافیک سنگین خودروها در خیابان ها و کوچه ها صف طویل مردم  را در ایستگاه های مرکز شهر داشتیم تا از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی همانند : تاکسی، مینی بوس و اتوبوس به رتق و فتق امور روز مره بپردازند.اما امروز مردم برای خرید چندکیلو میوه و یا چند قرص نان و... از خودرو استفاده می کنند که ضمن مصرف سوخت این سرمایه ملی و پرداخت هزینه آن ، باعث ترافیک وافزودن بار روحی و روانی جامعه می شود.


و اگر با فرهنگ سازی و تقویت حمل و نقل شهری و تشویق مردم به پیاده روی و یا دوچرخه سواری در داخل شهر ، ضمن کمک به معیشت زندگی مردم بلکه شادابی و نشاط و سلامت و تندرستی را به شهروندان هدیه می کنیم و از سوی دیگر تخلفات خودروها در شهر کاسته می شود.


الغرض نظر به اینکه  مرکز استان مازندران به پارکینگ خودروهای کارکنان و ارباب رجوع  دستگاه های اجرایی و بازاریان مبدل شده وبه علت عدم استفاده از حمل و نقل عمومی علاوه بر خیابان ها، میادین و کوچه ها حتی خیابان های ممنوع و مطلقا ممنوع ،  ورودی پل ها ، پیاده روها و کوچه و خیابان های  یکطرفه و مقابل درب منازل و انبار و ... نیز به اشغال  رانندگان متخلف خودروها درآمده و متاسفانه فرهنگ شهرنشینی را زیر سوال برده و بتدریج این فرهنگ غلط درحال گسترش است. پس تا دیر نشده باید چاره ای اندیشیده شود.


کلام آخر اینکه "شهر ما " از خیابان های مجزا برای خودروهای فوریت های پزشکی ، آتش نشانی ، امدادی و نیروهای امنیتی و... برخوردار نیست و همواره بسیاری از معابر ، خیابان هاو کوچه ها مسدود است جا دارد با همکاری شهرداری، پلیس و بودجه دستگاههای مرکز استان راهکار مناسبی را در باز کردن قفل ترافیک ساری پایتخت گردشگری کشورهای اکو 2022اندیشیده شود.


قربان نوروزی / خبرنگار کیهان و همکار رسانه ای راه شلمچه در مازندران

اگر خوشت اومد لایک کن
1
آخرین اخبار